Erzurum Halk Sağlığı Müdürlüğünce organize edilen etkinliğe Vali Seyfettin Azizoğlu, Vali Yardımcısı Yıldız Büyüker, İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Serhat Vançelik, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ali Rıza Kiremitci, Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Muhammet Akif Güler ve il genelinden 100 yaşlı vatandaş katıldı.
Kahvaltı sonrasında yaşlılar ile birlikte protokol üyeleri birlikte Abdurrahman Gazi Türbesini ziyaret ettiler.
Program ile ilgili olarak Halk Sağlığı Müdürlüğü’nce yapılan açıklamada, günümüzde ön plana çıkan en önemli gelişmelerden birisi nüfusumuzun yaşlanması olduğu belirtilerek, “Dünyada insanlar daha uzun yaşamakta, doğum oranları azalmakta ve yaşlı nüfus sayısal olarak artmaktadır. Yaşlı nüfus artış hızına paralel olarak yaşlılık ve yaşlı sağlığı konularında farkındalık yaratmak amacıyla tüm dünyada
Dünya Yaşlılar Günü kutlanmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü 65 yaş ve üzeri bireyleri “yaşlı” olarak tanımlamaktadır. Ülkemizde 2002 yılında doğumda beklenen yaşam süresi 72,5 yıl (erkeklerde 70,5 ve kadınlarda 74,7 yıl olmak üzere) iken 2017 yılında 78 yıla (erkeklerde 75,3 ve kadınlarda 80,7 yıl olmak üzere) çıkmıştır. Ayrıca yaşlı nüfus 2016 yılında 6,6 milyon olup yaşlı nüfusun toplam nüfus içindeki oranı %8,3 olmuştur. Yaşlı nüfus oranının 2023 yılında %10,2’ye, 2050 yılında ise %20,8’e yükseleceği tahmin edilmektedir ve bu yükseliş ülkemizin “çok yaşlı” nüfuslu ülkeler arasında yer alacağının bir işareti olarak değerlendirilmektedir.” denildi.
İnsanlarda görülen pek çok hastalığın ilerleyen yaşla birlikte arttığının belirtildiği yazılı açıklamada, “ Yaşlılıkta daha iyi ve kaliteli bir yaşam için bu sağlık sorunlarından korunmak gereklidir ve korunmak için başlıca üç ilke; Yeterli ve dengeli beslenme, Doğru fiziksel aktivite ve egzersiz yapma, Alkol ve sigara kullanımından uzak durma olarak sayılabilir.
Kısaca “sağlıklı yaşam ilkeleri” olarak bilinen bu kurallara uyulması durumunda yaşlanma ile ortaya çıkabilecek olan önemli sağlık sorunlarından başarılı şekilde korunmak mümkündür.
Yaşlılarımızın toplumsal yaşama aktif olarak katılmalarını, sosyal, kültürel ve ekonomik haklara sahip ve kimseye muhtaç olmadan yaşamalarını sağlamak, kişi, kurum ve devlet olarak öncelikli görevimizdir” ifadelerine yer verildi.