Okuma-Yazma Seferberliği Projesi’ kapsamında Palandöken Belediyesi Recep Tayyip Erdoğan Kültür Merkezi’nde açılan okuma-yazma kursuna katılan kadınlar, ilerleyen yaşlarına rağmen büyük bir heyecanla okuma yazma öğreniyorlar. Ekonomik sorunlardan dolayı okuyamayan birçok kadın, Palandöken Belediyesinin açmış olduğu kurslara akın ediyor. İlerleyen yaşlarına aldırış etmeden okumanın mutluluğunu yaşayan kadınlardan kimisi evinde çocukları ile kimisi de torunlarıyla ders çalışıyor. Palandöken Belediyesi Recep Tayyip Erdoğan Kültür Merkezinde 2013 yılında başlatılan Okuma Yazma kurslardan 5’i tamamlanarak 600 kursiyer mezun olurken, 2018 yılı için açılan 2 ayrı kurs ise devam ediyor.

 PALANDÖKEN DE ÖĞRENMENİN YAŞI YOK

Kursa devam eden birçok kadın, aile, ekonomik ve çeşitli sıkıntılardan dolayı okula gönderilmediklerini belirterek, Okuma Yazma kurslar sayesinde rahat bir şekilde alışverişler başta olmak üzere günlük karşılaştıkları sıkıntıları bir bir aştıklarını kaydettiler. Hastanede bile sıra beklerken artık rahat bir şekilde bunu takip edebildiklerini ifade eden kadınlar, “Günlük işlediğimiz konuların devamını akşam evimizde tekrar ediyoruz. Kimimiz çocuklarıyla kimimiz de torunlarımızla birlikte ders çalışıyoruz. Bu da bizleri son derece mutlu ediyor. Öğrenmenin yaşı yok. Burada 65 yaşında olanlarda var, 25 yaşında olanlarda. Biz çok mutluyuz. Bize bu imkanı tanıdıkları için de Palandöken Belediye Başkanımız Sayın Orhan Bulutlara ve emeği geçenlere teşekkür ediyoruz” dediler. 63 yaşındaki Necibe Cömer’de eşinden izin alarak bu sıralarda ders çalışmanın mutluluğunu yaşadığını belirterek, “Bizim zamanımızda anneler çocuk doğuruyordu. Bizde onlara bakıyorduk. Zaten okula giden o dönemde fazla kimse yoktu. Bizde gönderilmedik. Ama şimdi böylesi bir imkan getirildi önümüze bizde bu imkan sayesinde okumanın mutluluğunu yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

BAŞKAN BULUTLAR, MİLLİ EĞİTİM VE HALK EĞİTİME TEŞEKKÜR EDİYORUM

Okuma Yazma seferberliğinde Milli Eğitim ve Halk Eğitimle koordineli bir şekilde çalıştıklarını vurgulayana Palandöken Belediye Başkanı Orhan Bulutlar,” Okuma Yazma seferberliği projesi’ kapsamında açtıkları bütün kurslara gösterilen ilginin son derece memnuniyet verici. Bu kurslarda ortaklarımız  olan Milli Eğitim ve Halk Eğitim Müdürlüğümüzün yöneticilerine teşekkür ediyorum. 2013 yılında Yunus Emre Mahallemiz de açtığımız sayın Cumhurbaşkanımızın da adına taşıyan Recep Tayyip Erdoğan Kültür Merkezi ve Spor Kompleksimizde bugüne kadar kültür, sanat, spor, hobi, el becerisi, meslek gibi bir çok alanda 10 bin kişiye 45 branşta Milli Eğitim Bakanlığı ve katılım sertifikalı eğitim vererek mezun ettik. Bu merkezimiz de halen 2 binin üzerin de eğitim alan kursiyerimiz büyük bir heyecan ve zevkle kurslarına devam etmektedir. Okuma Yazma kursumuz ise diğer kurslarımızda olduğu gibi büyük bir heyecanla devam ediyor. Bizim için çok önemli bir kurs olan Okuma Yazma Kursumuz 180 saat sürüyor ve buradan alacakları belge ilköğretim mezunu belgesi olacak. Bu belgeyle ehliyet, açık ortaokul kayıt yaptırabilirler. Yani 5 yıllık eğitime denk bir kurs. Palandöken Belediyesi olarak ortaklarımız  olan Milli Eğitim ve Halk Eğitim Müdürlüğümüzce yapacağımız alan taramasıyla okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımızı kurslara katılmaları için teşvik edici çalışmalar yaparak ilçemiz de okur yazar oranını yüzde yüzlere çıkarmayı hedefliyoruz” diye konuştu.