AYDEMİR TOPLUMUN BEKLENTİLERİNİ PAYLAŞTI
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK)ün çok önemli işlev ve fonksiyonları olan bir Kurul olduğunun altını çizen Milletvekili Aydemir, ‘ Bu, hakikaten çok önemli. çok sayıda insanı mustarip kılan gelişmelerin yaşandığı vasata parmak basacak bir kurum. Buralarda birtakım noksanlıklar müşahede ediyoruz ve onların kayda geçmek istiyorum.’ dedi.
RTÜK BÜTÇESİ VE KURULUN İŞLEVİ
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun 6122 sayılı Kanunun ilgili hükümleri gereğince Türkiye Cumhuriyeti içerisinde faaliyette bulunan, radyo ve televizyon yayınlarını denetleyen bir kuruluş olduğunu belirten Milletvekili Aydemir, ‘ Denetlemelerin amacı nedir? Onu da aynı yasa tarif ediyor, diyor ki: Yayınlar yayın hizmeti ilkelerine ve Türkiye'nin taraf olduğu milletlerarası antlaşmalara uygun mu, değil mi? Uzman denetçiler buna bakacaklar ve gereğini yapacaklar. Hadi Türkiye'nin taraf olduğu anlaşmaları falan bir yana bırakalım, her hâlde bu için gereği yapılıyordur, bundan eminiz. Asıl üzerinde durmamız gereken konu daha mühim ve derindir.’ diye konuştu.
GELENEKLERİMİZİ İÇTEN İÇE KEMİREN VİRÜS
‘İyi kullanılması hâlinde bilgi ve enformasyonu, haberi evimize her gün, en kıymetli anlarımızda evimize taşıyan sihirli kutular televizyonlar. ‘ sözleriyle konuşmasını sürdüren Milletvekili Aydemir,
Kumandalar bilinçsiz ellerdeyse tam bir ahlak ve kültür imha timine dönüşüyor. Düzeysiz yayınların, dizilerin, şov programlarının millî ve manevi değerleri, kutsal aile teamüllerini, ecdattan tevarüs ettiğimiz ahlak ve geleneklerimizi içten içe kemiren virüsten hiçbir farkı yok. ‘ vurgusunda bulundu.
AYDEMİR: NİYE BU NOKTADAYIZ?
Ekranların yeni nesiller üzerindeki tesirlerine değinerek, yayınların sıkı bir denetimden geçirilmesi gerektiğini belirten Milletvekili Aydemir, ‘Artık, çocuklarımıza ana babalarından, öğretmenlerinden, amca ve halalarından daha çok etkili birer daimi bakıcı hâline geldi ekranlar, internet ve tabii akıllı telefonlar. Abartısız söylüyorum, binlerce yılda inşa edilen gelenek ve göreneklerimiz bir diziden atılan dijital bombayla imha oluyor. Bir evlendirme, tavlama, tavlandırma programları ile ihanet masum, fuhuş makul hâle getiriliyor. Tabular yıkılıyor, iffet yerle bir ediliyor, ar damarı çatır çatır çatlatılıyor. RTÜK seyrediyor diyelim, ibretle seyrediyor, öyle diyelim, gereğini yapmaya uğraşıyor. Yasakladığı program başka kılıkla başka kanalda ortaya çıkıveriyor, maalesef böyle bir hâl var. Koca toplum üç beş dejenere tipin oyuncağı olmaya mahkûm mudur? Sual bu arkadaşlar. Niye bu noktadayız? ‘ diye sordu.
‘BU KEPAZELİKLERE BİR ÇARE BULUN’
RTÜK’ün yaptırım gücüne atıfta bulunan Milletvekili Aydemir, ‘Bunun kesin, somut sonuca giden yaptırımları yok mudur? Bu bütçe vesilesiyle milletim adına bir kere daha altını çizmek istiyorum, ne yapıp edin, bu kepazeliklere bir çare bulun. O kadar mühim ki, o kadar hayati ki. Bizi biz yapan, milletleşme şuurunu ören hakikatlerin altına dinamit konuluyor. Öyleyse bu hayati mevzuya mutlaka dikkat etmek lazım. RTÜK bu anlamda büyük vebal üstlenmiş, oradaki arkadaşlarımız. ‘dedi.
AYDEMİR SORDU: RTKÜ NİYE VAR?
Gelenekleri hiçe sayan, milli terbiye ve edep yaklaşımlarını göz ardı eden programların kaldırılması konusunda RTKÜ’ün zecri tedbir uygulamasını isteyen Milletvekili Aydemir, ‘Sayın Cumhurbaşkanımızın bile müdahale zarureti duyduğu sanat, edep ve ahlaka mugayir programları men etme kudreti yoksa bu koca kuruluşun, RTÜK'ün, kendisi niye var diye bir sual açıyorum arkadaşlar. Bunu yer yer italikliyorum Değerli Bakanım, içimden geçiriyorum, ara ara yanımdaki yüksek perdeden konuşuyorum ve burada da bu zemin açıldığı için kayda geçiyorum. Hakikaten, bunlara mani olamıyorsa RTÜK, niye var? Zecri tedbirler talep ediyoruz. Çok çok önemli.
Ve burada belki, böyle, biraz da üslubuma da ters, ağır gelebilecek, kulak tırmalayacak ifadeler bunlar. Diyorum ki: RTÜK, kendisine tahsis edilen bu bütçeyi hak etmek mecburiyetindedir. Bu bütçe milletin bütçesi. Milletin ahlakının, millî değerlerinin, yerli değerlerinin dejenere olmasına asla ve kata
müsaade etmemelidir. Bunları burada kayda geçiyorum ve bütçesinin de hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. “ dedi.