Kentsel dönüşümden, tarihi eserlerin çevresinin açılması çalışmalarına kadar şehrin ana sorunlarını çözme planı yaptığını ifade eden Ali Korkut, "Erzurum'un çok ciddi sorunları yok, ancak çok ciddi engelleri var. Bunlar, merkezin yıkılarak yeniden planlı bir biçimde ele alınmasıdır. Bu planlama insanın ön plana çıktığı, yaşam alanlarının gözetildiği biçimde olmalıdır. Çok yüksek veya birbirine bitişik bina yapmak değil, insanın ve canlının nefes alabileceği, evlerin içerisine güneşin girebileceği bir bakış açısıyla şehri  ele almak gerekiyor.

Erzurum'un öncelikli sorununun bu olduğu çok açıktır. Günümüze kadar maalesef yerel yönetimler merkezi planlamada ilgisiz kalmışlar. Merkez göçerken, banliyolar kurulmuş. Kentsel dönüşüm planlarımız ihmal edilen merkezin yeniden canlandırılmasını hedeflemektedir. Planlamaya Yeşil Yakutiye oldukça önemli bir örnek. Hacıcuma projemiz, Erzurum mahalle kültürünü canlandırmayı hedefleyen, kültürün, komşuluğun yeniden nefes alacağı, özlenen günlerin yaşatılacağı bir ruh getiriyor. 125 dönüm büyüklüğünde bir alanda bahçesi, tek veya çift katlı evleriyle eski Erzurum'u geri getireceğiz. Üç Kümbetler ise inşallah bu yaz yüzde 50 oranında tamamlanma noktasına gelecektir. Bir slüet ortaya çıkacak. Benim arzum, şehir merkezinin bütüncül bir anlayışla yeniden ele alınması, ticaretin, canlanması, kültür turizmi başta olmak üzere şehrin üretimden ve turizmden payını alabilmesidir" şeklinde konuştu.

Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı Cafer Burucu, Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut'un çalışmalını yakından görebildiklerini ve izlediklerini belirtti. Sunum için Başkan Korkut'a teşekkür eden Burucu, "Maşallah diyoruz, Allah nazardan saklasın. Ali başkanımızın yaptığı çalışmaların görülmemesi, gözden kaçması mümkün değil zaten. Taktirle izliyoruz. Kentsel dönüşüm ve tarihi eserlerin çevresinin açılması, tarihin kurtarılması her türlü taktirin üzerindedir. Allah yardımcısı olsun" ifadesini kullandı.