Ilıcalı, toplantıda dünyada 115 milyar dolar pazarı olan önemli bir tesisin Erzurum’a kazandırılması için katılımcılara öneride bulundu. 
Şenkaya Köy Dernekleri Federasyonu, aralarında iş adamı, bürokrat ve akademisyenlerinde olduğu kalabalık bir heyeti Palandöken Snow Dora Otel'de bir araya getirdi. Ak Parti Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı'nın davetli olduğu toplantıda Şenkaya ve Erzurum'un gelişmesine katkı sağlayacak önemli projeler masaya yatırıldı.
Toplantıda konuşan Milletvekili Ilıcalı, gelişim planı konusunda hükümetin önemli projelere imza attığını belirterek "22. dönemde milletvekilliğimde önerimle, Başbakanımız bugün ki Cumhurbaşkanımızın talimatıyla Erzurum, Erzincan ve Bayburt gelişim planı başladı. Bu 4 ciltlik proje çok anlamlı ve önemlidir. Çok sayı da hocanın kafa yorduğu bu projeyi devlet adına Lütfi Elvan takip etmiş, bende projenin danışmanı olarak görev almıştım. Çok sayıda profesör ve hocanın imzasıyla hükümetimizin oluşturduğu böyle somut bir kaynak mevcut. Bahsini ettiğim bu kaynak aynı zamanda Erzurum'un kalkınma anayasasıdır" dedi.
"Ulaştırma Olmadan Sanayi Olmaz"
Erzurum'un kalkınmasında önemli 4 sektöre dikkat çeken Ilıcalı "Şehrimizin kalkınmasında tarım hayvancılık, turizm, bilişim ve hizmet sektörleri öne çıkmaktadır. Bunlara yönelik kalkınma anayasamız hazırlanmış, bizlerde diğer vekillerimizin verdiği destekle bunun takibini yapıyoruz. Erzurum'da sanayiden bahsedebilmemiz için şehrimizin ulaşım altyapısının bunu müsait olması lazım. Ham maddenin gelmesi, pazarlamanın yapılması, demiryolu ve deniz yolunun yoğun olarak kullanılması, kombine taşımacılık imkanı için ulaşım altyapısı önem arz ediyor. 1.5 Milyar liralık Ovit tüneli doğrudan Doğu Anadolu’yu Karadeniz’e bağlıyor. Bakü, Tiflis, Kars Demiryolu 2 hafta önce hizmete açıldı. 833 km'lik bir proje. Erzurum ve Kars'tan sonra hem yük hem de yolcuda hızlı trenle batıya bağlanıyor. Böyle bir demir hattımız var, Karadeniz’e bağlayan tünellerimiz var. Böyle bir ulaşım alt yapımız olunca artık Erzurum'da bugün sanayiden bahsedebiliyoruz. 23 İli ilgilendiren Cazibe Merkezi Programıyla Büyükşehir Belediyemiz ve bizlerin getirdiği kişiler sanayi alanında yatırımlar yapacak. Ulaştırma olmadan sanayi olmaz. İşte hükümetimizin bu altyapı çalışmalarının yanında bizler Şenkaya'ya, Erzurum'a özel sektör olarak neler yapabiliriz, bunları belirlemeliyiz" diye ifade etti.
"Noktasal Değil Bölgesel Kalkınmalıyız"
Kış şartların ağır olması, tarım ve hayvancılığın devam ettirilememesi nedeniyle Erzurum'un göç verdiğini hatırlatan Milletvekili Ilıcalı göçü önlemek için "Tarım ve hayvancılıkta yeni teşvikler vereceğiz. Doğalgazda da kömür gibi dar gelirli ailelere destek vereceğiz. Kömürü bedava veriyoruz. Doğalgazı neden vermeyelim bunun peşindeyiz." şeklinde değerlendirmelerde bulundu.
Erzurum için önemli projelerinde bir bir hayata geçirildiğine işaret eden Ilıcalı "Şehrimizin için çok önemli olan 13 km'lik bir tramvay projesini bizzat hazırladık. Yaklaşık bir milyar lira maliyeti olan projeye hükümetimiz Bakanlar Kurulu kararı ve Kanun hükmünde kararname ile sahip çıktı. Bu tramvay projesi ile toplu ulaşımda önemli bir adım atılarak hava kirliliğini büyük oranda azaltılmış olacağız. Ayrıca kış turizmi içinde büyük bir adım lazım. Bunun içinde düşündüm 2026 Kış Olimpiyatlarına Erzurum, Erzincan ve Kars ile neden aday olmasın. Atatürk Üniversitesi ve Erzurum Teknik Üniversitesi'ndeki hocalardan destek alarak kapsamlı bir rapor hazırlayıp Cumhurbaşkanımıza sundum. Cumhurbaşkanımız sağ olsun 12 Nisan Erzurum mitinginde bu adaylığımızı dünyaya ilan etti. Cumhurbaşkanımızla iki hafta önceki görüşmemizde de kendileri, Palandöken Dağındaki eksiklikleri ve bunun için yeni bir işletme modeli bulmamız gerektiğini söyleyerek Kalkınma Bakanımıza talimat verdi. 2026 Kış Olimpiyatları Erzurum'da olursa buna Şenkaya'da dahil olacak. Bu 35-40 milyar dolarlık bir proje. Bir yerde noktasal kalkınma olmaz, bölgesel kalkınma olur. Böylece Hem Şenkaya hem de diğer ilçelerimizde kalkınmış olur" diye belirtti.
Ilıcalı'dan Dünyada 115 Milyar Dolarlık Pazarı Olan Tesis Önerisi
Geçtiğimiz hafta Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile birlikte Bartın'da Defne Yaprağı fabrikasının açılışına katıldığını söyleyen Ilıcalı, "Bakanımız Veysel Eroğlu'na 'bizim ilçelerimizde de ormanlık alanlar var, bizlerde böyle bir proje yapabilir miyiz' dedim. Kendileri sağ olsunlar araştırın getirin dedi. Somut olarak bende şunu sormak istiyorum Şenkaya'da defne yaprağı yetişir mi? Eğer varsa Orman Bakanlığımızın desteği ile dünyada 115 milyar dolarlık pazarı olan tıbbi aromatik bitkilerden ilaç üretilmesi ve defne yaprağı tesisinin kurulması için öneride bulunuyorum. Gelin hep beraber bunu geliştirelim. Defne yaprağı fabrikasını kurup ilk etapta paketlemeyle ihracata, daha sonrada tıbbi malzemeye, kreme dönüştürelim. Defne eğer burada üretilebiliyorsa bunu somut bir öneri olarak heyetinizin takdirlerine sunuyorum" dedi.