Baraj, Gölet, Sulama tesisleri ile Erzurum’da sulu tarımın gelişmesine çok büyük katkı sağlayan DSİ Genel MüdürlüğüTaşkın Koruma tesisleri ile Erzurum ve ilçelerinde taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

Bununla birlikte Erzurum’un 2045 yılına kadar ihtiyacı olan içmesuyu problemini Palandöken barajı ve 4.880 metre uzunluğunda ki Palandöken Tüneli ile ortadan kaldıran DSİ Genel Müdürlüğü Erzurum’un çehresini değiştirecek bir projeye daha imza atıyor.

Sanayileşme ve şehirleşmenin yoğun temposu bireylerin boş zamanlarını değerlendirebilmeleri, yenilenmeleri ve yüksek motivasyonla günlük yaşamlarına dönebilmeleri amacıyla rekreasyonel alanların her geçen gün daha büyük önem taşımakta olduğunun altını çizen DSİ Genel Müdürü Murat ACU,’ İnşaatı devam eden Aziziye Depolaması ile Erzurum’da turizmin gelişmesinin sağlanacağını ve bölgenin çehresini değişeceğini belirterek, Erzurum’a gelecek olan yerli ve yabancı turistler bu Aziziye Depolaması alanını ziyaret etmeden gidemeyecektir. Şehrin görünen yüzü olacak bu proje ile yoğun ve ağır geçen kış şartlarından dolayı bunalan Erzurumlu vatandaşlarımız böylesi devasa bir sosyal yaşam alanı ile adeta nefes alacaktır. ’dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun talimatları ile Erzurum ili Aziziye ilçesinde Bilim, Kültür, Doğa, Tarih ve Eğitim Parkı işi kapsamında bulunan Aziziye Depolaması (Gölet’i) projesinde çalışmaların devam ettiğini belirten Genel Müdür Murat ACU,’ Rekreasyon ve depolama amaçlı yapılmakta olan Aziziye Depolaması,  yüzey alanı ve depolama yönüyle Ülkemizin ilk Rekreasyon amaçlı Gölet’i ile Erzurum ili modern bir tesise kavuşacak olup, kentin tarihi ve turistik tesisleri arasında yerini alarak, ülke ekonomisine ve Erzurum turizmine katkı sağlayacaktır. ‘dedi.

Aziziye Depolaması projesi kapsamında kazı imalatları, betonarme duvar imalatları, taban drenajlarının yapıldığını belirten ACU, ‘Aziziye Depolaması Toplamda 670 dönümlük bir alan içerisinde inşa edilecek olan geomembran kaplı biyolojik göletin toplam depolama hacmi 90 000 m3 , maksimum gölalanı 85000 m2 ve göl uzunluğu 1.115 metredir. ‘dedi.

 

DSİ Genel Müdürü Murat ACU;‘’Son olarak bu projenin yapılmasında en büyük destekçimiz Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum. ‘dedi.