Kentte bu yıl kurban satışı Palandöken ilçesi İhsan Doğramacı Bulvarı ile Yakutiye ilçesinde Çayırtepe Mahallesi Kuzey Çevre Yolu BOTAŞ yanında yapılacak. Vatandaşlar, Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin mobil mezbahalardaki kurban kesim hizmetlerinden yaralanmak için satış yerleri ile Büyükşehir Belediyesi ana hizmet binası içinde oluşturulan Beyaz Masa kurban kesim başvuru noktasına 20 Ağustos 2018 günü saat: 17.00’ye kadar müracaat ederek 300 TL ücreti mukabilinde kesim sırası alabiliyor. Erzurum’da vatandaşlara beş yıldır hizmet veren mobil mezbahalarda bu Kurban Bayramı’nda da uzman kasap ve veteriner hekim gözetiminde kurban kesimi gerçekleştirilecek. Mobil mezbahaların her birinin içerisinde 8 kasap ve 3 yardımcı personel olmak üzere 11 çalışan görev alacak.

BELİRLENEN YERLERİN HARİCİNDE
CADDE VE SOKAKLARDA KURBAN SATIŞI YASAK
Büyükşehir Belediyesi, vatandaşların mübarek günü manevi iklimine uygun bir şekilde geçirip halkın bütün ihtiyaçlarının karşılanması ve mağduriyetlerin giderilmesi noktasında gerekli bütün tedbirleri aldı. Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in talimatıyla kentin 8 ayrı noktasına 9 mobil mezbaha üniteleri kuruldu ve kurban satış yeri belirlendi. Buna göre belirlenen yerlerin haricindeki alanlarda, özellikle de cadde ve sokaklarda küçük ve büyükbaş hayvanların satışı kesinlikle yapılmayacak. Kurban satış yerleri veteriner hekimler tarafından kontrol edilecek. Dinen kurban olması caiz olmayan hayvanların satışını yapanlar hakkında tüketiciyi aldatmaktan dolayı Tüketici Koruma Kanunu hükümlerince cezai işlem uygulanacak. Vatandaşlar, kaçan hayvanların yakalanması, dilek ve şikâyetler için 444 16 25 ile 0442 342 32 15 numaralı Çağrı Merkezi’ni arayabilirler.

YENİ HAYVAN PAZARI İLE ET VE ET ÜRÜNLERİ
ENTEGRE TESİSİ’NE RAHAT ULAŞIM İMKÂNI
Erzurum Büyükşehir Belediyesi, Aziziye ilçesindeki yeni hayvan pazarı ile Et ve Et Ürünleri Entegre Tesisi için geçen yıl yeni otobüs hattı oluşturmuştu. Bir yıldır devam eden B-4 Hattı bu sene de kurban almak isteyen vatandaşların yoğun kullandığı güzergâhlardan biri olacak. B-4 hattı; İstasyon Sevk İdare Merkezi-Gürcükapı-Kongre-Mahallebaşı -23 Temmuz-Karskapı-Karayolları, Ilıca ve yeni hayvan pazarı güzergâhını kapsıyor.

KURBAN KESİM BAŞVURU NOKTASI VE SATIŞ YERLERİ

PALANDÖKEN
İhsan Doğramacı Bulvarı

YAKUTİYE
Çayırtepe Mahallesi Kuzey Çevre Yolu BOTAŞ yanı

MOBİL MEZBAHALARIN ADRESLERİ
 
DADAŞKENT
Abdülhamid Han Mahallesi Akabe Sokak Bilgi Evi yanı
ŞÜKRÜPAŞA
İstasyon Mahallesi Dadaşköy Yolu Caddesi

TAŞMESCİT
Rabia Ana Mahallesi Taşmescit Cami Yanı

YAKUTİYE
Muhiddin-i Arabî Camii yanı, Araplar Düzü Caddesi Karayolu Opet Petrol arkası

HİLALKENT
Cemal Gürsel Caddesi İtfaiye önü  
 
YENİŞEHİR
Adnan Menderes Mahallesi Suat Arslan Cami karşısı

YILDIZKENT
Millet Camii yanı, Kuğulu Park altı
 
KAYAKYOLU
Hamza Alkazan Camii yanı, Kayakyolu Villalar altı