Başkan Orhan, mesajında şu görüşlere yer verdi: Milli mücadele meşalesinin yakıldığı ilk şehirlerden biri olan Dadaşlar diyarı Erzurum’un düşman işgalinden kurtuluşunun 100’üncü yılını kutlamanın haklı gururunu ve sevincini yaşıyoruz. Her karış toprağı vatan evlatlarının kanıyla sulanmışşehrimizde, Ermeni çetelerinin kadın, erkek, çocuk, yaşlı ayrımı gözetmeden yaptığı katliamların acısını ilk günkü sıcaklığıyla yüreğimizde hissediyoruz”

Ermeni mezaliminin Erzurum’un tamamında olduğu gibi ilçeleri Aziziye’nin Alaca ve Ilıca Mahallelerinde de en üzücü örneklerinin var olduğunu ifade eden Başkan Orhan,” Bundan tam 100 yıl önce Erzurum’da tarih yazıldı. Ecdadımız aklını ve imanını korkusuzluğuyla birleştirerek bütün dünyaya yiğitliğini gösterdi. Bizlerde bu şerefli ecdadın torunları olarak onlarla gurur duyuyoruz” şeklinde konuştu.

Başkan Orhan.” Türk’ün vatan ve bayrak sevgisi, Dadaşın çelik yüreğiyle bir araya gelerek ortaya sarsılmaz bir vücut çıkardı. 12 Mart 1918, Erzurum’un rüşdünü dünyaya ispatladığı tarihtir. Bundan tam 100 yıl önce ortaya koyulan şerefli irade, 15 Temmuz hain darbe girişimini yapanların karşısında durduğu gibi bugün de Afrin’de ülkemizin bölünmez bütünlüğüne kastedenlerin tepesine binmiş durumdadır. Mehmetçiğimizin Afrin’deki kahramanlığı; Türk insanının, onurunu, gururunu, vatan sevgisini ve mazlumun her zaman yanında olduğunu göstermesi açısından oldukça önemlidir” diye konuştu.

Başkan Orhan, mesajının son bölümünde şu görüşlere yer verdi:” Gün birlik ve beraberlik günüdür. Türk milleti olarak bölgede varlığımızı sonsuza kadar sürdürmek ve dünya mazlumlarının haklarını koruyabilmekiçinçok çalışmalı ve üretmeliyiz. Gençlerimizi bu idealler doğrultusunda eğitmeli ve geleceğe çok iyi hazırlamalıyız. Bu gurur, duygu ve düşüncelerle Anadolu’nun önsözü kadim şehrimiz Erzurum’un 100. kurtuluş yıldönümünü kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, İstiklal Savaşımızın aziz kahramanlarını hürmetle yâd ederken, şehitlerimizi rahmetle anıyorum”.