Göreve geldiği günden bu yana cami yapımına ve düzenli olarak 42 camide iç ve dış mekan temizliği yapılmasına özen gösterildiğini söyleyen Palandöken Belediye Başkanı Orhan Bulutlar, Palandöken Belediyesi ayrıca vatandaşın hizmetine sunduğu Recep Tayyip Erdoğan Kültür Merkezi ve diğer sosyal tesislerde, Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı hocaların gözetiminde Kuran-ı Kerim ve verilen dini eğitimlerle 7'den 70'e herkesin dini bilgileri daha iyi ve doğru bir biçimde öğrenmelerini sağlarken ilçeye yeni bir Palandöken İlçe Müftülüğü yapılması için bedelsiz arsa tahsisi yaptı.
Camilerimizi temizliğini yılda iki defa biz yapıyoruz
Palandöken bölgesinde bulunan tüm camilerin temizliğini Palandöken Belediyesi tarafından yapıldığını belirten Başkan Bulutlar, " Bölgenin en büyük ilçelerinden birisi olan Palandöken ilçesindeki tüm camilerin temizliğini Palandöken Belediyesi temizlik ekiplerimiz yapıyor. Palandöken Belediyesi bu güne kadar vatandaşlara hizmet amacıyla birçok cami inşa etmiş birçok camiye yardımlarda bulunmuştur. Camiler toplumun kutsal mekanlarıdır. Buraların tadilatı, yapımı ve temiz tutulması önemlidir. Bu anlamda vatandaşların ibadet ettiği kutsal mekanların temizliğini yaparak onlara yakışır hale getirmek için çalışıyoruz. Halı, iç ve dış temizliği yapılan camilerimizin sağlıklı, rutubet olmadan ve içeriye nefis kokular yayan bir sistemle temizleme çalışmalarımız yılda iki kere yapıyoruz" diye konuştu.
Camilerimiz ve din görevlilerimiz için ne gerekirse onu yapmaya hazırız
Palandöken Belediye Başkanı Orhan Bulutlar, Camiler ve Din Görevlileri haftası ile ilgili yaptığı açıklamada camilerin önemine değinerek, "İslam'ın ilk günlerinden itibaren Müslümanlar cami yapımına önem vermişler ve yaptıkları hayrın ebedi olması için yarışmışlardır. Cami yapmak, imanın ve dindarlığın göstergesidir. Yüce Allah, cami yaptırmanın önemini Kuran-ı Kerim'in Tövbe suresinin 18. Ayetinde şöyle bildiriyor, 'Allah'ın mescitlerini, ancak Allah'a ve ahiret gününe iman eden, namazlarını dosdoğru kılan, zekatlarını veren ve Allah'tan başkasından korkmayan kimseler imar eder. İşte, doğru yola erenlerden olmaları umulanlar bunlardır' demiştir. Göreve geldiğimiz günden bu yana Palandöken İlçemizde birçok caminin yapımına katkı sunarak vatandaşımızın hizmetine sunduk. Ayrıca yaklaşık 7 camimizin de minare yoktu bu minareleri yaparak katkı sunduk. İmar planlamalarında yaptığımız hassas çalışmalar ile cami yapımları için alan açıyoruz. Camileri yaşatmanın en iyi yolu, bu mübarek mekanları cemaatsiz bırakmamak, çevresini bir kültür merkezi haline getirmektir. Bu maksatla, beş vakit namazın camilerde kılınmasını teşvik eden Peygamberimiz (S.A.V.), 'Cemaatle kılınan namazın, tek başına kılınan namazdan yirmi yedi derece daha faziletli' olduğunu bildirmiştir. Bu önemi bildiğimiz için din görevlilerimiz için ve cami için ne gerekiyorsa bugüne kadar yaptık bundan sonrada yapmaya hazırız." dedi. Erzurum Din Görevliler Derneği Başkanı Muhammet Budak ve Yönetim Kurulu üyeleri Mustafa Oktan, Hikmet Pektam ve Lokman Atasoy, Başkan Bulutlar’a, Kuran-ı Kerim hediye ettiler.