YÖK’ün Atatürk Üniversitesi’ni değerlendiren komisyonun üyeleri, Prof. Dr. Naci Tolga Saruç, Prof. Dr. Abdurrahim Özgenoğlu, Prof. Dr. Bülent Çavaş, Prof. Dr. Salih Kuşluvan, Prof. Dr. Semra Feriha Aşcıgil, Doç.Dr. Begüm Yurdagül Dikmen ve Elka Özkan’dan oluştu.
Değerlendirme Takımı; Tıp Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi, Fen Fakültesi, Yabancı Diller Yüksekokulu, Pasinler Meslek Yüksekokulunu ziyaret etti. Ayrıca bazı daire başkanlarıyla, uygulama ve araştırma merkezi müdürleriyle, birim koordinatörleri, akademik ve idari çalışanları, öğrenciler ve dış paydaşları ile de birebir görüşmeler gerçekleştirdi.
YÖK Dış Değerlendirme Kurulu, beş yıl içerisinde en az bir defa gerçekleştirilecek değerlendirme sürecinde Atatürk Üniversitesinin kalite güvence sistemi, kurum vizyonu, eğitim-öğretim, araştırma ve geliştirme, toplumsal katkı, yönetim sistemi ve kurumsal karar alma süreci alanlarında mevcut durumların yeterli ve geliştirmeye açık yönlerini değerlendirildi.
Atatürk Üniversitesinin Dış Değerlendirme Sürecine girmesi için YÖK’ten gelecek olan talebi beklemeden, yönetim olarak kendilerinin başvuru yaptıklarını ve Yükseköğretim Kalite Kurulu tarafından uygun görülerek değerlendirme sürecinin başlatıldığını ifade eden Rektör Çomaklı; “Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı, Erzurum’da kurulan ve yeni nesillerin yetişmesinde üstlendiği sorumluluğu başarıyla yerine getiren Üniversitemiz, adını gururla taşıdığı Atatürk’ün gösterdiği ilkeler doğrultusunda eğitim-öğretim ve bilimsel etkinliklerini sürdürmektedir. Atatürk Üniversitesi topluma karşı sorumluluğu ve yönetim anlayışındaki şeffaf olma gereğine binaen her türlü eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme faaliyetlerinin tümünü titizlikle yürütmektedir” ifadelerini kullandı.
“Hedeflerimize Emin Adımlarla Yürüyoruz”
Bir dünya üniversitesi olma yolunda emin adımlarla ilerlediklerine vurgu yapan Çomaklı: “Üniversitemiz, evrensel bir üniversiteden beklenen tüm işlevleri yerine getirebilmek için kendini sorgulayan, yenileyen ve sürekli ilerleme gayretinde olan bir kurumdur. Bu bağlamda Dış Değerlendirme Takımı üyelerinin değerlendirmelerinden çıkan sonucu oldukça önemli buluyor, Atatürk Üniversitesi olarak hedeflerimize emin adımlarla yürüdüğümüzü belirtmek istiyorum. Süreç boyunca titiz ve yoğun bir çalışma ortaya koyan değerlendirme takımına bu çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.
Ziyaretlerin son gününde Kurumsal Dış Değerlendirme Takımı üyeleri, Rektörlük Senato Salonu’nda; Rektör, Rektör Yardımcıları, Kalite Komisyonu Üyeleri, Dekanlar ve birim yöneticileriyle yaptıkları sonuç görüşmesinde raporlarını sundular.